Civil Procedure: Pre-petition Request for Payment
Monday, 29 July 2013 08:34

The amendment to Act No. 99/1963 Coll., the Civil Procedure Code, effective as of 1 January 2013, introduces a new obligation of the debtor to send a pre-petition request for payment to the debtor.

It is a request for payment of the receivable that must be sent to the debtor at least 7 days prior to filing a petition for the commencement of judicial proceedings. A failure to send the pre-petition request does not affect the creditor’s success in the case, but if the creditor fails to send the pre-petition request, it will not be awarded the costs of the proceedings by the court. In certain exceptional cases, where there are reasons worth of special consideration, the court may award the costs of the proceedings or a part thereof even if the obligation to send the pre-petition request was not fulfilled.

The sense of the amendment is to protect the debtor, as the pre-petition request is intended to notify the debtor of its mature debt and provide an opportunity to the debtor to settle the debt without increased costs prior to the commencement of judicial proceedings.

 

Advokátní kancelář

Advokátní kancelář KVAPIL & ŠULC sídlí na Národní třídě v Praze 1 a poskytuje právní služby společnostem i ostatním právnickým a fyzickým osobám. Advokátní kancelář zajišťuje svým klientům poradenství ve všech právních odvětvích, zejména se však specializuje na poskytování služeb v oblastech obchodního a občanského práva. Díky znalostem a zkušenostem jednotlivých členů a spolupracovníků kancelář rovněž nabízí poradenství v oblasti evropského práva a práva mezinárodního obchodu.